Okolí & Výlety

Chalupa se nachází v Podkrkonoší na svahu zalesněného kopce Chlum, takže pár minut od chalupy čeká klidný a krásný les protkaný turistickými stezkami. Leží v malé klidné vesničce Podhorní Újezd. V samotné obci je asi 3 minuty chůze od chalupy k dispozici obchod s potravinami (takže čerstvé rohlíky i v sobotu ráno 🙂 ) a přes letní sezónu (cca květen – září) je zde otevřeno koupaliště se sportovním hřištěm a s občerstvením – točené pivo, nanuky, párek v rohlíku…

A další koupálka v okolí?

Přírodní koupaliště Dachova s nádhernými dobovými převlékárnami z 20. let (11 km směr Hořice)

Koupaliště Konecchlumí (vedlejší vesnice směr Jičín 3 km)

Koupaliště Miletín (za Hořicemi, 14 km)

Koupaliště Lodín s tobogány (20 km směr Hradec)

Celoročně lze využít kryté aquacentrum v Jičíně (15 km)

Výlety na hrady a zámky

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled. (směr Hradec, 30 km)

Zámek prince Bajaji Hrubá Skála byl postaven ve 14. století na mohutných pískovcových skalách. Po mnoha požárech byl původně gotický hrad přestavěn na renesanční zámek. (směr Turnov, 35 km)

Hrad Kost je považován za jeden z nejlépe dochovaných gotických hradů v České republice. Jistá legenda praví, že název Kost vychází z faktu, že hrad nebyl dobyt více než jednou – proto se mu údajně říkávalo, že je tvrdý jako kost. Hrad Kost je zajímavý mj. i tím, že nebyl podle zvyklostí vystavěn jako dominanta na kopci, ale byl umístěn do zalesněného údolí, čímž byl prakticky neviditelný z volné krajiny. Známý z pohádky S čerty nejsou žerty. (35 km)

Lovecký zámeček Humprecht tvoří krásnou dominantu krajiny malebného městečka Sobotka a je proslulý svou akustickou, takřka 17 m vysokou, hudební síní. (30 km)

Národní kulturní památka Hospital Kuks. Unikátní barokní komplex bývalých lázní, hospitalu s kostelem Nejsvětější Trojice a původní lékárnou, byl založený koncem 17. století Františkem Antonínem Šporkem. (za Dvorem Králové, 40 km)

Přírodní krásy

Asi nejznámější částí Českého ráje jsou Prachovské skály. Leží severozápadně od Jičína. Skalní město vzniklo usazením pískovců na dně druhohorního moře. (Za Jičínem, 20 km)

Zřícenina gotického hradu Trosky, založeného koncem 14. století pány z Vartenberka, se stala hlavním symbolem celého Českého ráje. Z věží Baba a Panna se nabízí krásný výhled na malebnou krajinu Českého ráje i okolní regiony. (směr Turnov, 30 km)

ZOO Safari Dvůr Králové plná exotických zvířat a možnosti poznat je doslova nadosah. (30 km)

Kdo chce nechat auto zaparkované v klidu před stodolou a protáhnout si nohy, doporučujeme vydat se do lesa nad chalupou, který je křižován mnoha turistickými stezkami a je tam moc krásně třeba i na piknik.

Náš region je opravdu napěchovaný zajímavými místy a památkami. Mrkněte na web http://www.cesky-raj.info/ a vyberte si z dalších mnoha možností výletů.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek